A Kava lehetséges egészségügyi előnyei


A Kava lehetséges egészségügyi előnyei

A kava, amelyet néha kava kavanak is neveznek, a paprika családjába tartozó növény. Az évezredek óta növekvő kavát Mikronézia, Polinézia és Melanézia egyes részein Piper methysticum tudományos néven termesztik. Segít csökkenteni a fájdalmat és a szorongást, és izomlazítóként használják.
A múltban a kava a csendes-óceáni társadalmak nélkülözhetetlen része volt, szertartásos italként szolgált olyan fontos alkalmak megünneplésére, mint a házasság, a halál és a szülés. Könnyen alkalmazkodott a kortárs fogyasztási szokásokhoz ezekben a társadalmakban, ahol gyakran fogyasztják italként étkezés előtt. Manapság nagyon népszerű az Egyesült Államokban, ahol az emberek rekreációs céllal isszák, és étrend-kiegészítőként használják.
Bár a kavát gyakran dicsérik egészségügyi előnyei miatt, veszélyei és káros hatásai továbbra is vitákat váltanak ki.

Hogyan működik a Kava?
A kavalaktonok és a flavokavinok a kavában jelenlévő vegyi anyagok két fő csoportja, amelyeket a kutatók jelenleg vizsgálnak a lehetséges egészségügyi következmények miatt. A kavalaktonok eufórikus, csevegős és pihentető hatást biztosítanak, amely az alkoholhoz hasonlítható.
Állatokon és kísérleti körülmények között végzett kutatások arra utaltak, hogy a kava nyugtató, gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik. Ezek a jellemzők többféle formát ölthetnek.
Ezeknek a kava vegyi anyagoknak a vizsgált hatásai a következők:

Az alvási látencia vagy az elalváshoz szükséges idő csökkentése a mélyalvásban töltött idő vagy a nem REM (nem gyors szemmozgás) fázisok meghosszabbítása A daganatok növekedésének potenciális megakadályozása; A szervezet által termelt gyulladást okozó vegyi anyagok korlátozása; Egy olyan rendszer aktiválása, amely segít megvédeni a szervezetet az oxidatív stressztől (a szabad gyökök és az antioxidánsok közötti egyensúly felborulása) A krónikus egészségügyi problémákat a szabad gyökökhöz hozták összefüggésbe.
Hogyan készítsünk diétát, amely csökkenti a gyulladást

A Kava lehetséges előnyei
Az embereken végzett kutatások betekintést nyújtottak a kava lehetséges egészségügyi előnyeibe. De fontos megérteni, hogy az emberi kutatások jelenleg korlátozottak, és következetlen eredményeket produkált. Szintén fontos felismerni a káva-val járó veszélyeket, amelyekről a következő rész tárgyal.
Egy 2020-as áttekintésben a tudósok megvizsgálták annak lehetőségét, hogy a káva csökkentheti a szorongást. Hét kutatás vizsgálata után három közülük jelezte, hogy a kava előnyösebb, mint a placebo. Érdekes megjegyezni, hogy a kava különösen hasznosnak bizonyult a szorongás csökkentésében a fiatalabbak és a nők körében. Bár a kava átmenetileg enyhítheti a szorongást, a kutatók azt tanácsolták, hogy hosszú távon ne szedjék a szorongás kezelésére. A nyolc hétnél hosszabb használat káros lehet a májra.
Egy újabb, 2020-ban végzett kísérletben a kavát placebóval hasonlították össze 16 hétig 171 generalizált szorongásos zavarban (GAD) szenvedő személynél. A 23,8%-os remissziós arányú placebo-csoporthoz képest a kava csoportban 17,4%-os volt az arány. A kutatók eredményei szerint a Kava nem volt hasznos a generalizált szorongásos zavar kezelésében.
A Kava ismertebbé vált az álmatlanság kezelésében rejlő potenciális előnyei miatt. Mindazonáltal egy 2023-ban közzétett tanulmány szerint a kava és néhány más természetes álmatlansági kezelés nem javasolt a szakmai ajánlások szerint. Hatékonyságukra és biztonságosságukra nincs megfelelő bizonyíték.

Bár a kavát csak állatokon és kémcsöveken kutatták, embereken nem, rákkal végzett vizsgálatokban vizsgálták. Ezenkívül a kava májával kapcsolatos kockázat korlátozza a gyógynövényen végzett vizsgálatot. A National Institutes of Health (NIH) szerint kevés adat áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy más betegségek esetén is hatásos, kivéve a szorongásra gyakorolt elhanyagolható hatását.

A Kava káros hatásai
A következők a kava tipikus mellékhatásai:

Fejfájás Szédülés Álmosság Depresszió A bőr kiszáradása, hámlása vagy hámlása A Kava szintén ronthatja a gépek kezeléséhez és az autóvezetéshez szükséges képességeket.

A Kava biztonságos?
Az NIH szerint a kava hosszú távú, nagy dózisai kava dermopathiát okozhatnak, amely bőrbetegség, amelyet hámlás, hámlás, szárazság és sárga elszíneződés jellemez.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2016-os kutatása megállapította, hogy a túlzott kava italfogyasztás számos negatív következménnyel járhat, beleértve a hámló bőrkiütést, fogyást, hányingert, étvágytalanságot és emésztési zavarokat. A túlzott kava-használat olyan tüneteket is okozhat, mint a vörös és irritált szemek, csökkent szexuális vágy és általános egészségügyi problémák.
Ezenkívül a káva használatát májkárosodással is összefüggésbe hozták, amelynek pontos eredete és gyakorisága még nem ismert. Néhány kava-rajongó megkérdőjelezte e mesék valódiságát. Ennek eredményeként használatát számos országban betiltották vagy szigorúan korlátozták, köztük Németországban, Svájcban, Franciaországban, Kanadában és Nagy-Britanniában. A Kava-t nem fogyaszthatja olyan személy, aki májbetegségben szenved, vagy akinél fennáll a májkárosodás veszélye.
Bár az Egyesült Államokban engedélyezett a kava használata, a felhasználóknak tisztában kell lenniük azzal, hogy a kava tartalmú termékek májkárosodást okozhatnak az FDA szerint. Mivel a kava pironoknak nevezett veszélyes vegyi anyagokat tartalmaz, terhesség vagy szoptatás alatt nem ajánlott.
Bár az Egészségügyi Világszervezet (WHO) azt jelzi, hogy a kava italok nem sok egészségügyi kockázattal járnak, ennek megerősítéséhez további tanulmányokra van szükség. Ez magában foglalja a különféle kavafajták, az elkészítési technikák, az italösszetétel és a biztonságos fogyasztási küszöbök megvizsgálását.
Bár nem valószínű, a kava visszaélése továbbra is fennáll.

Kábítószer-gyógyszer kölcsönhatások
Mivel a kava hatással van az idegrendszerre és a májműködésre, kölcsönhatásba léphet gyógyszerekkel és anyagokkal. A kava fogyasztása előtt létfontosságú, hogy beszéljen egy egészségügyi szakemberrel, különösen, ha bármilyen gyógyszert szed, vagy gyógyszeres terápiát szeretne kezdeni.

Alkohol Környezeti nyugtatók (benzodiazepinek, opioidok) Izomrelaxánsok Haloperidol (hangulati problémák és mentális egészség kezelésére szolgáló gyógyszer) Tylenol (acetaminofen) Antidepresszánsok Rákellenes szerek Fogamzásgátló szerek Fájdalomcsillapítás

Hogyan fogyasszuk a Kava-t
Hagyományosan a kava italok készítéséhez a szárított kavagyökér port szobahőmérsékletű vízzel vagy kókusztejjel keverik, és a keveréket egy ruhán átszűrik.
A Kava-kiegészítők tabletta és pirula formájában kaphatók. A kava-kiegészítők szokásos ajánlott napi adagja egy-három kapszula, amely 60-250 mg kavalaktont tartalmaz naponta egy-két hónapig.
Vegye figyelembe a kava-kiegészítők gyártási folyamatát. Mivel az etanol és a kava kölcsönhatásba léphet a májjal, az etanolos kivonattal vagy alkoholtinktúrával készült étrend-kiegészítőket gyanakodva nézik.
A kava vagy bármilyen új kiegészítő használata előtt mindig kérjen tanácsot egészségügyi szakemberétől. Mindig kövesse a termék címkéjén található vagy a szolgáltatója utasításait. Válasszon olyan jó hírű cégek kava-kiegészítőit, amelyek termékeit elfogulatlan laboratóriumok vizsgálták meg minőségük és tisztaságuk garantálása érdekében.
A kava bárokban kávét lehet inni. Az alkohol alternatívájaként a kava bárok népszerűvé váltak az Egyesült Államok különböző államaiban és a csendes-óceáni szigetek közösségeiben.

Rövid összefoglaló
A kava állítólagos előnyei a pihenésre a kava italok és kiegészítők népszerűségének növekedéséhez vezettek. De fontos felismerni, hogy a kava hatékonyságának bizonyítékai nem elég erősek az Alfazone farmakológiailag , vagy nem elég határozottak.
Ezen túlmenően, a kavával kapcsolatban vannak olyan veszélyek és káros hatások is, mint például a májkárosodás és a bőrkiütések. Bár a kava termékek széles körben hozzáférhetők az Egyesült Államokban, elengedhetetlen, hogy óvatosan járjon el ezekkel a biztonsági kérdésekkel kapcsolatban, és kérjen tanácsot egy egészségügyi szakértőtől, mielőtt beépítené a kavát a napi étrendbe.